En sådan konsertkväll i lördags!
%20redigerad%20webb%20startsida.webp)
I lördags den 1 augusti drog Håkan Hellström storpublik i Lysekil med 14 000 konsertbesökare inne på Gullmarsvallen och minst 1200 utanför på bergsknallarna runt Pinnevik. Efter många förberedelser av Lysekils kommun tillsammans med arrangören kunde alla njuta av konserten i den ljumma sommarkvällen.
%20redigerad%20webb.webp)
Stämningen var på topp på Gullmarsvallen.
%20redigerad%20webb.webp)
Lea Bengtsson, Jolina Skårlin Larsson och Viola Skårlin Larsson säkrade en plats längst fram vid scenen.
– Inför konserten hade vi regelbundna avstämningar med arrangören och bra kommunikation under dagen vilket jag tror gjorde att allt flöt på så bra. Arrangören hörde av sig efteråt och tackade för ett bra välkomnande och arbete från kommunens sida. De hälsade även att både artist, band och crew hade en fantastisk tid i Lysekil, säger Kajsa Flink, näringslivsutvecklare.
%20redigerad%20webb.webp)
Karin och Alva Karlsson från Lidköping har sett Håkan fem respektive två gånger tidigare. I lördags fick de se honom igen på Gullmarsvallen i Lysekil.
Trafikingenjör Magnus Eriksson är också nöjd med kvällen. Han berättar att trafiken efteråt rullade på något bättre än vid konserten med Benjamin Ingrosso 2024.
– Jag upplevde att alla var lugna och tålmodiga när de skulle hem. De extra 1000 parkeringsplatserna räckte med en marginal på cirka 150 platser, säger han.
En annan stor del av att kunna erbjuda en konsertarena är att sophanteringen fungerar, både för besökarnas och invånarnas trivsel. Kommunen sätter därför upp fler soppåsar längs med stråket bort till Gullmarsvallen som byts ut under kvällen allt eftersom de fylls. Efter konserten städar även Leva.
För att undvika att kissnödiga besökare tar sig till buskar och utkanter av trädgårdar beställer arrangören tillsammans med Lysekils kommun en stor mängd bajamajor som också placeras ut på strategiska platser.
%20redigerad%20webb.webp)
Minst 1200 personer lyssnade på konserten från bergen runt om Gullmarsvallen.
%20webb.webp)
En av mäklarskyltarna med budskap och QR-kod till mer information inför, under och efter konserten.
I arbetet med att underlätta för flödet genom stan vid stora evenemang har kommunen satsat på kommunikation på lysekil.se och i sociala medier, både i våra övergripande konton på Facebook och Instagram men även på vår kanal Upplev Lysekil som finns på webben, Facebook och Instagram.
En annan kanal för information till konsertbesökarna är så kallade mäklarskyltar som vi sätter ut på strategiska platser med såväl glada hälsningar som med uppmaningar och QR-koder till vår sida lysekil.se/event. Där har vi samlat praktisk information inför, under och efter konserter och andra större evenemang.
%20redigerad%20webb.webp)
Pissepaus? Toaletter placerades ut såväl vid arenan som på strategiska ställen på stan och längs med stråket bort till Gullmarsvallen. För vem vill ha kiss i sin trädgård?
Tack alla för en härlig kväll - och välkomna tillbaka!
Fler bilder från konserten
%20redigerad%20webb.webp)
%20redigerad%20webb.jpg)
%20redigerad%20webb.webp)
%20redigerad%20webb.jpg)
%20redigerad%20webb.jpg)
%20redigerad%20webb.webp)
%20redigerad%20webb.webp)
%20redigerad%20webb.webp)
