Snart ställer vi om inför Sommargatan 2026

Närbild på en glasstrut. I text står det SOMMARGATAN 1 juni - 18 augusti

Den 1 juni till den 18 augusti är det dags igen att öppna upp vår sommargata! Det innebär att Kungsgatan, från torget till korsningen Skottegatan, blir gågata och att kommunen tillsammans med företag, skolor och föreningar ställer ut sittmöbler och aktiviteter samt blomsterarrangemang. Kort sagt hjälps vi åt att göra Kungsgatan till en färgglad, levande och härlig sommargata!

Trafikomläggningen börjar den 1 juni och gäller även under tiden som gatan möbleras den 2 juni.

Den 18 augusti kommer möbleringen av Sommargatan att tas bort. Under den tiden fortsätter Kungsgatan att vara gågata.

Fler sittplatser på Kungstorget

Sedan förra året finns nu fina året runt-sittplatser längs med Kungsgatan, därför kommer fotbollsspel, sandlåda och hammockar placeras på Kungstorget istället i år.

På sidan Sommargatan hittar du information om trafikomläggningen, vad som gäller på en gågata och var du kan parkera i centrum under sommarmånaderna.