Vill du också vara med i vuxenorkestern?
Förra året fyllde Kulturskolan 50 år och under deras jubileumsår startade de upp en vuxenorkester. Nu övar orkestern för fullt inför sin konsert på Vår dag den 9 maj!
Klockan 18.00-19.00 varje måndag träffas medlemmarna i Kulturskolans vuxenorkester i musiklokalen på Gullmarksskolan 7-9 i Lysekil. Flera av dem har gått i musikskola när de var yngre och fortsatt spela efter det, men inte alla.
Britt-Marie Kjellgren är här för att det är kul. När hon arbetade som lågstadielärare sjöng hon alltid med sina elever. Viktoria Blix har alltid haft musiken nära sig med familjemedlemmar som spelat, men själv hållit det på en hobbynivå.
För Jenny och Andreas Wieslander från Brastad har musiken funnits med hela livet. Andreas har spelat gitarr och Jenny har sjungit i kör och spelat teater. Undine Malm Hansson var med som elev när musikskolan i Lysekil startade och har även varit med i Lysekils musikkår.
Musiklärarna Helen Stark och Petrus Johansson berättar att det inte är något krav på att ha spelat innan eller att man har något eget instrument. Fokus är på att ha kul och de roterar så att man får prova på flera olika instrument om man vill.
%20Vuxenorkestern%20stillbild.png)
Kulturskolans vuxenorkester. Från vänster: Britt-Marie Kjellgren, Andreas Wieslander, musiklärare Helen Stark, Undine Malm Hansson, Viktoria Blix och Jenny Wieslander. Ej med på bilden musiklärare Petrus Johansson.
Konsert 9 maj på Vår dag
Vuxenorkestern övar nu för fullt för konserten den 9 maj i Parksnäckan, Lysekil, under Vår dag som är en del av Lysekils hållbarhetsdagar.
Mer information om dagens program hittar du på Upplev Lysekil Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..
Välkommen!
Vill du vara med i vuxenorkestern?
Tycker du också att musik är kul och vill testa på olika instrument eller damma av ditt gamla instrument? Det går även bra att låna instrument på plats.
Anmäl dig via Kulturskolans sida Anmälan.
