Stort engagemang på Gullmarsexpo från både besökare och utställare
%20Kreativa%20v%C3%A5ningen%20GullmarsExpo%202026%20webb.jpg)
Vid en av stationerna på kreativa våningen fick elever och besökare måla och dekorera hängen till nyckelringar.
Engagemanget på årets GullmarsExpo den 5 mars var stort när elever och besökare mötte 70 utställare med totalt 170 olika yrken.

Några av strukturerna eleverna fick bygga tillsammans vid samhällsbyggnadsförvaltningen i Lysekils kommuns monter.
– Det har varit väldigt go energi och ett imponerande engagemang från både utställare och elever. Det känns som att vi har höjt oss sedan tidigare år, både i kvalitet och kvantitet. I år var 170 olika yrken representerade på mässan, säger Helle Andersen, projektledare för GullmarsExpo på Gullmarsgymnasiet.
Förmiddagen på GullmarsExpo var vigd åt Gullmarsgymnasiets treor som fick lyssna på föreläsare och träffa utställare. Utställarna höll även i olika aktiviteter som eleverna fick testa på.

Förskolepedagoger från Lysekils kommun.
Mässan var indelad i fyra våningar med olika tema. På entreplan fanns olika avdelningar från Lysekils kommun som visade bredden på yrken bland tjänstepersoner, allt från arkitekter till personalvetare, undersköterskor och förskolepedagoger. På den kreativa våningen kunde man bland annat prova på att binda buketter och måla akvarell. Här fanns också restauranger och kockutbildningar som bjöd på olika smakprov. På blåljusvåningen kunde besökarna träffa till exempel Försvarsmakten, Polisen, Kustbevakningen och Sjöräddningssällskapet. Och på upptäckartorget visade många teknikföretag upp sin verksamhet.

Två poliser från Lysekils polisstation berättade om hur ansökan till polisutbildningen går till.
Eftermiddagens pass invigdes med en konsert med Gullmarsgymnasiets musikelever och välkomnade allmänhet, elever från komvux och årskurs 8 från Gullmarsskolan.

Minikonsert med Gullmarsgymnsiets musikelever som bland annat framförde Vem vet av Lisa Ekdahl och Teardrop av Massive Attack.
– Jag tycker det är ett härligt exempel på samverkan. Att även vi från grundskolan får vara med när det samlas så här mycket kompetens och människor som kan möta våra elever. Jag känner framtidstro när jag går här på mässan, säger Malin Blomqvist, studie- och yrkesvägledare på Gullmarsskolan 7-9.
