Seniormässan samlade många besökare och utställare i Skaftö folkets hus

Den 2 april var det dags för seniormässan i Skaftö folkets hus. Med ett 20-tal utställare, som inkluderade vårdaktörer, kommunala verksamheter, föreningar och näringsliv, fanns det något för alla besökare att ta del av.

Dagen inleddes med att kommundirektör Karolina Samuelsson invigde mässan och för underhållningen stod Birgitta och Anders Gunnarsson som bjöd på härlig musik och engagerande allsång. Deras framträdande uppskattades stort av publiken och skapade en gemytlig och härlig stämning!

- Det blev en väldigt lyckad och trevlig dag, säger Lovisa Brinck, som arbetar med folkhälsa och social hållbarhet i kommunen. Den var präglad av glada miner och en fantastisk gemenskap bland både utställare och besökare.

Seniormässan har en rik tradition, och i över 15 år har evenemanget växlat mellan att arrangeras i Lysekil, på Skaftö eller i Brastad. Mässan arrangeras i år av Skaftö Folkets hus, lokala pensionärsföreningar och studieförbund tillsammans med Lysekils kommun. Målet är att främja friskhet och välbefinnande hos kommunens äldre.

Nästa år arrangeras seniormässan i Brastad.