Skolorna storsatsar på läsning i april

I april satsar våra skolor och förskolor extra på läsning. Läsning är en grundläggande färdighet som öppnar dörrar till kunskap, ger ökade möjligheter att klara skolan och vara en del av vårt samhälle.

Barn som läser minst 20 minuter varje dag får exponering för cirka 2 miljoner ord årligen. Genom att prioritera läsning i våra skolor och förskolor, skapar vi en stark grund för barnen att stå på.

På Mariedalsskolan finns nu en "läshörna" ute som man kan använda på rasterna. De kommer också ha en bokbytardag på skolan i april, där alla elever får ta med sig en eller två böcker hemifrån och byta med skolkamrater. På Stångenässkolan har alla tystläsning – även läraren. Man skriver recensioner och besöker biblioteket.

Varför är läsning så viktig?

  • förbättrar barnets ordförråd, förståelse och kommunikationsförmåga.
  • stimulerar hjärnan och förbättrar koncentration, minne och analytiska färdigheter.
  • genom att läsa om olika karaktärer och situationer utvecklas empati och känslomässig intelligens
  • barn som läser regelbundet har ofta bättre akademiska resultat och en starkare grund för framtida lärande
  • läsning öppnar dörrar till nya världar och idéer, vilket stimulerar barnets fantasi och kreativitet

Häng med på vår satsning och läs lite extra med ditt barn – det gör skillnad! Tillsammans sätter vi läsningen först!

Här hittar du boktips Länk till annan webbplats.!