Hur vill du att skolan i Lysekil ska se ut i framtiden? Kom till våra dialogmöten!

Flicka i klassrum som ler mot kameran.

Med start på tisdag 1/4 kommer fullmäktigeberedningen att besöka fyra platser i kommunen för att lyssna in hur du vill att F-3-skolorna i kommunen ska se ut och vad vi alla kan göra för att främja inflyttning.

Lysekils kommun, liksom resten av Sverige, står inför en nedgång i barnafödandet vilket leder till en överkapacitet bland förskolor och skolor.

Kommunfullmäktige har beslutat att tillsätta en fullmäktigeberedning som ska ta fram olika lösningar för att hantera det minskande barnantalet och därmed en minskad budgetram på kort och lång sikt. Under fyra kvällar besöker beredningsgruppen Lysekil, Lyse, Bro och Skaftö för att lyssna in hur du vill att F-3-skolorna i kommunen ska se ut och vad vi alla kan göra för att främja inflyttning.

Agenda

  • Presentation: demografi nationellt och lokalt, redan fattade
    beslut i frågan samt uppdraget för beredningen
  • Diskussion i mindre grupper
  • Redovisning och avslutning

Tid och plats

1/4 kl. 18-20 Oscars, Lysekil
3/4 kl. 18-20 Bro Coworking
8/4 kl. 18-20 Skaftö Folkets hus
10/4 kl. 18-20 Lyse Folkets hus

Anmälan

Vi vill gärna att du anmäler vilket möte du vill komma till. För att alla ska kunna delta i diskussionen kommer antalet deltagare på varje möte att begränsas. Skulle många anmäla sig till samma möte kommer de att kontaktas och erbjudas plats vid annat tillfälle.

Anmäl dig genom att klicka på denna länk Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster., eller genom att ringa eller maila till vårt kontaktcenter: telefon: 0523 - 61 30 00, mail: kommun@lysekil.se.