- Du är här:
- Startsida
- Organisation, plats och politik
- Nyheter
Näringslivet och kommunen vill utvecklas tillsammans

Lysekils kommun satsar på näringslivsfrågor och lägger mer tid och resurser än någonsin tidigare på att förbättra arbetet. En av de viktigaste åtgärderna är att ha ett nära samarbete med företagarna i kommunen.
Därför var det extra roligt att föreningen Företagarna ville ha sitt möte i kommunhuset den 23/1, och bjöd in tjänstepersoner och förtroendevalda under temat ”Bättre näringslivsklimat i Lysekil – en framtid med möjligheter!”
Konkreta förbättringsområden från forumgruppen
Ett 40-tal representanter från Företagarnas medlemsföretag var på plats tillsammans med 24 tjänstepersoner och förtroendevalda från kommunen som på olika sätt hanterar näringslivsfrågor. Under kvällen presenterade kommunen resultatet från forumgruppen som startades förra våren, ett koncept som provats av andra kommuner med stor framgång. Gruppen består av företagare, tjänstepersoner och politiker som träffas fyra gånger under en begränsad tidsperiod. De arbetar med en specifik frågeställning - under 2024 var det service och bemötande - och väljer ut konkreta förbättringsområden som de ska arbeta med. Några av åtgärderna man kom fram till var att ta fram ett gemensamt varumärke för att enklare visa stolthet över Lysekil, företagssidor på webben och att handläggare ska göra företagsbesök.

Vad kan vi göra tillsammans?
Deltagarna på kvällsmötet fick också jobba i grupper för att ta fram olika förslag på vad företagarna, tjänstepersoner och politiker kan göra för att lyfta näringslivet i Lysekils kommun – och även förslag på vad vi kan göra tillsammans.
- Vi är så glada att våra näringslivsföreningar Företagarna och Näringslivscentrum krokar arm med oss, säger Tove Andersson som är chef för avdelningen näringsliv och kommunikation. Vi har fått många positiva kommentarer efter kvällen, och det finns en stor vilja att växa och utvecklas tillsammans.

