Tyck till om parkeringssituationen på Skaftö

Finns det tillräckligt med parkeringsplatser på Skaftö? Det är en av frågorna som du kan diskutera med kommunens trafikingenjör som håller en workshop i Skaftö Folkets hus den 23/10.

Just nu pågår ett arbete med att ta fram ett förslag till parkeringsstrategi i Lysekils kommun som ska presenteras för samhällsbyggnadsnämnden innan årsskiftet. Där ser man både på nuläget och på framtidens parkeringssituation.

Parkeringsstrategin ska främja ett hållbart resande och är en viktig del i planeringen av hur kommunens mark ska utvecklas. Den ska bland annat arbeta för att kommunen har tillräckligt många parkeringsplatser. Strategin gäller hela kommunen men denna kväll kommer vi att fokusera på Skaftös parkeringar.

Workshop om parkeringsstrategi

Kvällen är upplagd som en workshop där du först får information om parkeringsstrategin, dagens situation och de regler som finns att förhålla sig till, för att sedan vara aktiv och diskutera olika frågor och idéer.

Efter mötet kommer det finnas möjlighet att ta del av presentationen på vår hemsida och skicka in tankar kring vad du tycker om parkeringssituationen på Skaftö idag och hur den kan utvecklas i framtiden.

Tid: 23/10 kl. 18-20
Plats: Skaftö Folkets hus, Grundsund