Stort intresse bland besökarna under beredskapsveckan

Besökarna fick en fin vattenflaska som de kunde fylla från Levas nödvattentank utanför trygghetspunkten Bottnahallen i Grundsund.

Under beredskapsveckan arrangerade Lysekils kommun aktiviteter på trygghetspunkter i Brastad, Lysekil och på Skaftö. Kommunens säkerhetsstrateg Erik Löfvendahl gav tips om vad man bör ha hemma vid en kris och berättade vad invånarna kan få hjälp med på en trygghetspunkt, och Lottakåren och frivilliga resursgruppen (FRG) berättade om sina verksamheter.

En trygghetspunkt är en plats dit du kan gå för att få värme, vatten, information, möjlighet att larma 112, besöka toalett, ladda din mobiltelefon, få enklare sjukvård eller stöd. Lysekils kommun har nio byggnader som aktiveras under kriser och krig; kommunhuset, Gullmarsskolan, Mariedalsskolan, Fiskebäcks äldreboende, Stångenässkolan, Bergs skola, Bottnahallen, Fiskebäckskils kyrka och Bro skola.

Du kan läsa mer om trygghetspunkter och vad som händer i kommunen i den nya broschyren som skickats ut till alla hushåll, ”Om krisen eller kriget kommer till Lysekils kommun”. Du hittar den också under krisberedskap på vår hemsida.

Scenario - vad händer om Skaftöbron inte går att använda?

- Det var ett stort intresse bland besökarna på våra trygghets- punkter, de ställde många frågor om allt från skyddsrum till hemberedskap och krishantering, berättar säkerhetsstrateg Erik Löfvendahl. På Skaftö deltog jag även i ett arrangemang av Skaftö öråd där personer från kommunen, vägverket, försvaret, Leva och räddningstjänsten tillsammans med publiken fick resonera kring vad som skulle hända om skaftöbron inte gick att använda under kortare och längre tid. Det blev en bra diskussion där vi alla tog med oss många lärdomar hem.