Inom Lysekils centrum finns cirka 1 800 parkeringsplatser. På vissa av dem är det avgift på sommaren mellan 15 juni till 15 augusti.
Om inget annat anges är parkering tillåten i 24 timmar inom tätbebyggt område på allmän gata.
24 timmarsregeln gäller måndag till fredag. På lördagar, söndagar, helgdagar och dag före helgdagar får du parkera under obegränsad tid.
Ett märke med vitt P på blå botten anger samma sak.Exempel på detta:
På ett märke med vitt P på blå botten kan det finnas tilläggstavlor som anger hur lång tid man får parkera och vilka klockslag som kan gälla.
I vår parkeringskarta hittar du information om var det finns kommunala parkeringsplatser, ställplatser för husbilar och laddplatser för elbilar i Lysekils centrum.
Det finns möjlighet att ansöka om olika typer av parkeringstillstånd för dig som har parkeringsbehov i din vardag eller i ditt arbete.
Nyttokort är för dig som är näringsidkare, serviceföretag och för sjuk- och socialvårdande personal/arbetsledare med särskilda behov att parkera, den ger undantag från vissa parkeringsbestämmelser på gatumark och vissa parkeringar på tomtmark.
Du som har svårt att gå eller har annat funktionshinder kan i vissa fall få parkeringstillstånd för rörelsehindrad. Om du inte själv kör fordonet krävs särskilda skäl för att du ska få parkeringstillstånd, till exempel att du behöver förarens hjälp när du vistas utanför fordonet.
Här kan ni läsa mer om Parkeringstillstånd för rörelsehindrad: