- Du är här:
- Startsida
- Boende, trafik och miljö
- Brandskydd, sotning
- Sotning och brandskyddskontroll
Sotning och brandskyddskontroll

Myndigheten för samhällskydd och beredskap fastställer regler för sotning och hur ofta det skall sotas. Räddningstjänsten Fyrbodal har av medlemskommunerna fått uppdraget att kontrollera att rengöring/sotning och brandskyddskontroll blir utfört.
Sotning
Vid sotning tas brandfarliga beläggningar bort för att minska risken för brand. Hur ofta det ska sotas, så kallad sotningsfrist, beror på vilken typ av anläggning du har och hur den används. I Lysekils kommun är det AA.Hj skorstensfejeri AB Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. som utför sotningen.
Sota själv
Som fastighetsägare har du möjlighet att själv utföra sotning av din anläggning.
Kommunen kan tillåta detta om det kan ske på ett brandsäkert sätt. Detta tillstånd gäller endast det egna huset. Imkanaler från bostadskök omfattas inte längre av krav på sotning och brandskyddskontroll.
Brandskyddskontroll
Brandskyddskontrollen ska upptäcka fel och brister i anläggningen för att undvika skador till följd av brand. Kontrollen innebär en prövning av att den enskilda anläggningens funktion och egenskaper från brandskyddssynpunkt i huvudsak överensstämmer med de krav som gällde när anläggningen togs i bruk.
Har du frågor eller funderingar?
Du är alltid välkommen att kontakta oss.
Kontaktcenter Lysekils kommun
Telefon: 0523-61 30 00
E-post: kommun@lysekil.se