
reglerar hur kommunens upphandlingar av varor, tjänster och byggentreprenader skall ske, för att få en överblick av upphandlingsprocessen och dess delar gå in på Kammarkollegiets nationella upphandlingsstöd
. Kommunfullmäktige har antagit en policy för upphandling inom kommunen och kommunens bolag.Lysekils kommun är en upphandlande myndighet. Det innebär bland annat att kommunen inte får dela upp upphandlingar för att komma under tröskelvärdet eller behandla potentiella anbudsgivare olika.
All upphandling enligt LOU skall göras affärsmässigt och med utnyttjande av tillgänglig konkurrens. Anbudsgivare, anbudssökande och anbud skall behandlas objektivt. Underlaget för upphandling, förfrågningsunderlaget, får inte hänvisa till ett speciellt varumärke, process eller liknande så att endast en leverantör kan komma i fråga. Ställda krav i upphandlingsunderlaget får inte ändras under upphandlingen.
Ett anbud som kommit in för sent får inte tas upp till prövning utan skall förkastas. Kommunen är skyldig att kontrollera att anbudsgivaren betalat skatter och sociala avgifter innan avtal träffas.
Det finns endast två sätt att pröva anbud på enligt LOU: lägsta pris utifrån ställda krav, eller det ekonomiskt mest fördelaktiga med hänsyn till pris, kvalité, funktion, miljöpåverkan med mera
Under en pågående upphandling kan en anbudsgivare som anser han lidit eller riskerar lida skada ansöka om överprövning hos förvaltningsrätten. Om förvaltningsrätten finner några felaktigheter i upphandlingen kan rätten besluta om att stoppa upphandlingen och att kommunen får göra om upphandlingen. När upphandlingen är avslutad kan en leverantör som anser sig lidit skada föra talan om skadestånd mot kommunen hos tingsrätten. Det är således viktigt att upphandlingen sker korrekt ur alla aspekter för kommunen.